پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سازمان جنگل‌ها برای جلوگیری از تخریب جنگل‌ها با هیچ کس تعارف ندارد
بازدید : 48 1 شهريور 1399 ساعت 9:40 شماره :76109

سازمان جنگل‌ها برای جلوگیری از تخریب جنگل‌ها با هیچ کس تعارف ندارد

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: سازمان جنگل‌ها برای جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و بویژه تخریب خاک با هیچ کس تعارف ندارد زیرا این سازمان متولی امنیت زیستی کشور است.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، دکتر عباسعلی نوبخت صبح امروز (چهارشنبه) در برنامه صبح بخیر ایران شبکه اول سیما به اهمیت جهانی جنگل‌های شمال ایران پرداخت و افزود: این جنگل‌ها از قدیمی‌ترین جنگل‌های پهن برگ جهان هستند که در چهار دوره یخبندان بسیاری از جنگل‌ها و پوشش گیاهی دنیا از بین رفت اما این جنگل‌ها مقاوم و پایدار باقی مانده‌اند. 
نوبخت افزود: خاک جنگل شمال مثل اسفنج عمل می‌کند و هر هکتار جنگل شمال سالانه قادر است 500 تا 2500 مترمکعب آب را در خود ذخیره کند.
وی از اطلاع‌رسانی خبرنگار خبرگزاری ایسنا که به موضوع برداشت خاک از جنگل‌های شمال پرداخته است تشکر کرد و افزود: این حساسیتی که نزد منابع طبیعی وجود داشت اکنون بیشتر شده است.

**میزان برداشت خاک مطابق آنچه که به آن پرداخته شده ناچیز است
معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها از اطلاع‌رسانی خبرنگار خبرگزاری ایسنا که به موضوع برداشت خاک از جنگل‌های شمال پرداخته است تشکر کرد و اظهار داشت: برای تشکیل یک سانتی متر خاک صدها سال زمان نیاز است تا ایجاد شود و همین یک جمله هم برای سازمان جنگل‌ها و هم برای مردم ما کافی است تا برای حفاظت از خاک جنگل عزم جدی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه شدت برداشت خاک به این اندازه‌ای که به آن پرداخته شده نیست، خاطرنشان کرد: منکر برداشت خاک از جنگل نیستیم و کسانی هستند که در پرورش گل و گیاه از خاک و لاش برگ‌های جنگلی استفاده می‌کنند و ممکن است چندین گونی خاک مرغوب جنگلی را جابجا کنند و به دیگران بفروشند اما اینکه خاک جنگل را تاراج کنند و قاچاق می‌کنند، یگان حقاظت منابع طبیعی دقت کافی را داشته و به شدت با تخریب کنندگان منابع طبیعی و قاچاقچیان چوب برخورد می‌کند.
نوبخت به ماده 690 قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و افزود: بر اساس این قانون اگر کسی سبب تخریب اراضی جنگلی و مرتعی شود از یک ماه تا یک سال به حبس محکوم می‌شود.
معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها همچنین یادآور شد: در سال‌های اخیر سازمان‌های مردم‌نهاد، تشکل‌ها، رسانه‌های گروهی و نهادهای آموزشی و ترویجی منابع‌طبیعی فرهنگ‌سازی قابل توجهی درسطح جامعه انجام داده‌اند و نتیجه‌اش این شد که امروز فرزندان بسیاری از کسانی که دست‌اندازی به عرصه‌های منابع‌طبیعی کرده‌اند عامل بازدارندگی تخریب منابع‌طبیعی و بویژه جنگل‌ها شده‌اند.
دکتر نوبخت عرصه‌های منابع‌طبیعی کشور را بسیار وسیع و گسترده خواند و یادآور شد: برای تامین اعتبارات لازم و همچنین تامین نیروی انسانی متخصص باید برنامه‌های لازم انجام شود. 
عباسعلی نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود مساحت جنگل‌های شمال کشور را 2 میلیون و 4 هزار هکتار اعلام کرد و خاطرنشان کرد: اگر منابع طبیعی کشور را به عنوان یک انگشتر در نظر بگیریم، جنگل شمال نگین این انگشتر است.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :